SU TASARRUFU

Her gün, sebzeleri elde yıkamak yerine, su dolu bir kapta yıkarsanız, çok daha az su tüketirsiniz. 4 kişilik bir aile bu yöntemle 18 TON su kurtarabilirler.

4 kişilik bir ailenin günlük bulaşığı elde yıkarsanız 84–126 litre su kullanırsınız. • Oysa bulaşık makinesi aynı bulaşığı sadece 12 litre su ile yıkar. Bu da, bir yılda tam 26–40 TON suyu kurtarmanız demektir.

Diş fırçalarken ve tıraş olurken kullanmadığımız halde açık bıraktığımız su gideri, yılda kişi başına ortalama 12 Tondur. 4 kişilik bir ailede bu rakam 48 tondur.

5 dakikalık bir duşta ortalama 60 litre su harcarsınız. • 4 kişilik bir ailenin her bir ferdi duş süresini 1 dakika azaltırda yaklaşık 18 TON su kurtarırsınız.

Yeni model, suyu daha iyi bir şekilde püskürten ekonomik duş başlıklarından alın. • Böylece suyu daha az açarak, daha tazyikli bir duş alabilirsiniz.

Evdeki tüm muslukların su kaçırmadığından emin olun. Gerekirse tamir ettirin. • Her saniye bir damla su akıtan musluk, yılda 1 TON su harcar.

Evinizdeki ya da apartmanınızdaki su borularını yenileriyle değiştirin ya da tamir ettirin. • Eski tip borular tonlarca su harcar.

4 kişilik bir aile tasarruflu rezervuar kullanarak yılda 17,5 TON suyu kurtarabilir.

Tuvaleti çöp olarak kullanmayın

Bir çamaşır makinesi tek çalıştırmada 176 litre su harcar. Makineyi tam doldurmadan çalıştırmayın.

TOP